• Főoldal
  • /
  • Betegellátás
  • /
  • Járóbeteg ellátás

Neurológiai és Stroke Osztály

'B' épület, I. emelet

HELYSZÍN

Szakrendelés megnevezéseRendelési idő
HétfőKeddSzerdaCsütörtökPéntek
Dr. Pánczél Gyula (főorvos)---11:00-15:00 (Stroke Amb.)-
Dr. Bíró Zita (főorvos)-10:00-14:00 (II. Amb. SM)10:00-12:00 (II. AMb. SM)--
Dr. Szekeres Györgyi (főorvos)-08:00-13:00(I. Amb)08:00-13:00 (I. Amb)--
Dr. Halabuk Cecília (főorvos) 9:30-12:00 (EEG-EMG)9:30-13:00 (EEG-EMG)9:30-13:00 (EEG-EMG)9:30-13:00 (EEG-EMG)-
Dr. Csuha Réka13:00-14:00 (I. Amb)--10:00-14:00 (I. Amb)-
Dr. Bartos Andrea--08:00-13:00 (II. Amb. SM)-11:00-12:00 (I. Amb)
Tatárné Dr. Balla Tünde----10:00-14:00 (I. Amb)
Szakrendelés megnevezéseRendelési idő
HétfőKeddSzerdaCsütörtökPéntek
Neurológia Ambulancia I.
Dr. Szekeres Györgyi-08:00-13:0008:00-13:00--
(Általános)
Dr. Csuha Réka---10:00-14:00-
(Epilepszia)
Tatárné Dr. Balla Tünde----10:00-14:00
(Parkinson)
Neurológiai Ambulancia II.
Dr. Bíró Zita-10:00-14:00---
(Sclerosis multiplex)
Dr. Bartos Andrea--09:00-13:00--
(Sclerosis multiplex)
Stroke Ambulancia
Dr. Pánczél Gyula---11:00-13 :00-
Ideggyógyászat Ambulancia - EEG, EMG
Dr. Halabuk Cecília09:30-13:0009:30-13:0009:30-13:0009:30-13:00-

A rendelés igénybevétele előjegyzés alapján történik

Előjegyzés, időpontkérés

1. Neurológia Ambulancia I., Neurológia Ambulancia II., Stroke Ambulancia

Központi időpontfoglaló rendszer

+36 21 383-3808

Hétfőtől-péntekig, 07:00-15:30-ig a Call center-en keresztül

Kontrollos betegeknek: +36 28 507-600 / 353 melléken (hétfőtől-péntekig 13:00-15:00-ig)

2. Ideggyógyászat Ambulanicia-EEG, EMG

+36 28-507-600 / 349 melléken (hétfőtől-péntekig 08:00-13:00-ig)

3. Infúziós terápia

+36 28 507-600/353 melléken (hétfőtől-péntekig 13:00-15.00-ig)

Stroke Ambulancia

Dr. Pánczél Gyula osztályvezető főorvos

Magyarországon a stroke a leggyakoribb rokkantságot okozó betegség. Ambulanciánk célja a stroke szempontjából magas rizikó csoportba tartozó betegek kiszűrése, rendszeres ellenőrzése, a megelőzést célzó terápiák bevezetése. Itt követjük a stroke-on átesett betegeket is, a félévente, évente végzett ellenőrző vizsgálatok célja az ismételt stroke esemény megelőzése. Áttekintjük a beteg által szedett gyógyszereket, különös tekintettel a másodlagos megelőzést célzó aggregatio gátló vagy antikoaguláns terápiákra, arra javaslatokat állítunk ki. Ellenőrizzük a laborparamétereket, nyaki ér UH vizsgálatra beutalót adunk. Nagy hangsúlyt fektetünk betegeink oktatására, felhívjuk figyelmüket az életmódhoz köthető, befolyásolható rizikó faktorok (mozgásszegény életmód, elhízás, dohányzás) kiküszöbölésére.

SM Ambulancia

Dr. Bíró Zita centrumvezető

Dr. Bartos Andrea

Péter Tünde, SM nővér

Juhászné Nagy Erika, SM nővér

Az SM Ambulancián sokfajta neuroimmunológiai betegségben (myasthenia gravis, immunmediált polyneuropathiák, vasculitisek, NMOSD stb,) szenvedő pácienst gondozunk, de nagy részük SM beteg. Az SM a fiatalok betegsége, leggyakrabban 20 és 40 éves kor között kezdődik, a karrierépítés és a családalapítás időszakában. A betegség általában hullámzó (relapszáló-remittáló) formában zajlik, ami azt jelenti, hogy a rosszabbodásokat javulások követik, egy vagy több új tünet megjelenése után a beteg spontán vagy kezelést követően teljesen panaszmentessé válhat. Nem kiszámítható, betegenként eltérő, hogy a rosszabbodások milyen időközönként következnek be.

A betegség ma még nem gyógyítható, de a rendelkezésre álló betegségmódosító gyógyszerekkel a rosszabbodások ritkíthatók, és későbbre tolható az ún. másodlagosan rosszabbodó fázis kezdete, melyben a fogyatékosság folyamatosan halmozódik. Ma Magyarországon közel 20, eltérő hatáserősségű és mellékhatásprofilú immunmoduláns készítmény van forgalomban. A diagnosztika is sokat fejlődött, hamarabb és nagyobb biztonsággal tudjuk a diagnózist felállítani. Egy kezelés hatástalanságát a klinikai tünetek rosszabbodása és a rendszeresen végzett MRI vizsgálatok támaszthatják alá, ilyen esetekben mérlegelni kell a gyógyszerváltást.

Ambulanciánkon a ma Magyarországon forgalomban lévő összes betegségmódosító terápia beállítására, követésére van lehetőségünk. A korszerűen felszerelt infúziós szobánkban a betegségben jártas SM nővér felügyeletével alkalmazzuk a biológiai terápiákat. Kórházunkban az MRI vizsgálatok elvégzése megvalósítható, s szükséges társszakmák bevonásával a gondozást hatékonyabbá, biztonságosabbá tudjuk tenni.

A megfelelő terápia kiválasztása, követése mellett nagy hangsúlyt fektetünk a beteg- edukációra is. Hisszük, hogy a betegek tartós együttműködése, a terápiahűség csak úgy érhető el, ha a beteg a közvetlen utasítások végrehajtása mellett felelősnek érzi magát a kezelés eredményességének fokozásában azáltal, hogy részt vesz a terápiás döntésekben. Érdemi terápiás gondolkodás csak olyan betegtől várható el, aki kellően „képzett, tájékoztatott” betegségének minden részletét illetően.

Epilepszia Ambulancia

Dr. Csuha Réka

Az epilepsziás roham a központi idegrendszer meghatározott sejtcsoportjainak kóros működészavarából eredő rosszullét.

Epilepszia betegségre jellemző az ismétlődő, spontán jelentkező rohamok kialakulása. Amennyiben a rohamok nem spontán jelentkeznek, hanem valamilyen kórfolyamat (pl. láz, idegrendszeri trauma, gyulladás, stroke, anyagcsere betegség, ioneltérések) váltja ki, szimptómás epilepsziáról beszélünk.

Magyarországon a teljes lakosság 0,5-1%-a szenved epilepsziában, további 5%-ának életében egyszer epilepsziás roham zajlik le. Évente kb. 5000 új epilepsziás kerül diagnosztizálásra.

A felnőtt neurológiában az epilepszia és az epilepsziás rohamok kezelése a stroke után a 2. leggyakoribb kórházi kezelést igénylő sürgősségi feladat és az egyik leggyakoribb neurológiai gondozást igénylő betegség.

A kórházi kezelést igénylő beteg ellátására osztályunkon adottak a feltételek, a súlyosabb eseteket szubintenzív részlegünkön látjuk el (szükség esetén kórházunk Intenzív osztályán).

Ambulanciánkon elsősorban az epilepszia betegséggel élők gondozása zajlik (gyógyszeres kezelés beállítása, ellenőrzése, hatástalanság, mellékhatások jelentkezése, élethelyzet megváltozása (terhesség, társbetegség kialakulása) esetén a terápia módosítása. Munkánkat elektrofiziológiai labor (rutin EEG, alvásdeprivációs EEG), és központi labor (gyógyszerszintek ellenőrzése) segíti.

Nagy hangsúlyt fektetünk a páciensek együttműködését növelő pszichés vezetésre, amely a sikeres kezelés, rohammentes élet elérésének fontos része.

Parkinson Ambulancia

Dr. Balla Tünde

A Parkinson-kór a második leggyakoribb ún. degeneratív idegrendszeri betegség az Alzheimer-kór után, Magyarországon becslések alapján 35-40 000 beteggel számolhatunk. Oka ismeretlen, genetikai és környezeti tényezők együtt tehetők felelőssé a betegség kialakulásáért.

A diagnózist ma is a klinikai tünetek alapján állítjuk fel. Parkinson-kórban a motoros tüneteken kívül úgynevezett nem–motoros tünetek is jelentkezhetnek, melyek jellemzően hamarabb és nagyobb mértékben befolyásolják a betegek életminőségét, mint a mozgás-tünetek. Korszerű kezeléssel jelentősen javítható a betegek életminősége, hosszú évekig megtarthatják munkaképességüket.

A motoros tünetek mint mozgáslassulás (bradykinesis), remegés (tremor), fokozott izomtónus (rigor), tartási zavar (posturalis instabilitás) nemcsak Parkinson kórban vannak jelen, hanem más degeneratív idegrendszeri betegségekben is, de jelentkezhetnek bizonyos gyógyszerek mellékhatásaként, idegrendszeri gyulladást, sérülést vagy stroke-ot követően. Ezekben az esetekben Parkinson-szindrómáról beszélünk.

A diagnosis főként a betegség kezdeti stadiumában lehet nehézkes. A kivizsgálást ambulanciánkon biztosítani tudjuk, amennyiben olyan eszközös vizsgálatra van szükség, ami kórházunkban nem elérhető (tremorometria, izotóp-vizsgálat, genetikai vizsgálat) a beteget a megfelelő centrumba utaljuk.

Gondozásunk során beállítjuk, a beteg tüneteinek megfelelően optimalizáljuk a gyógyszeres terápiát, a betegeket életmódbeli tanácsokkal látjuk el. A betegek számára fontos mozgásszervi rehabilitációt, tornáztatást gyógytornászaink ambuláns ellátás keretében biztosítják. Gyógyszeres kezeléssel nem befolyásolható tünetek esetén a betegeket eszközös terápiát biztosító centrumok felé írányítjuk, így biztosítjuk számukra a legkörszerűbb kezelési lehetőségeket.

Általános neurológiai ambulancia

Dr. Szekeres Györgyi

Ambulanciánkra legtöbbször családorvosi beutalóval érkeznek a betegek, vagy a társszakmák szakorvosai kérik betegeik vizsgálatát.

Neurológiai kórképek esetén rendkívül változatos panaszok jelentkezhetnek, az első megjelenés részletes kórelőzmény felvétellel kezdődik, azt követően fizikális vizsgálatot végzünk. A talált eltérések alapján szükség szerint eszközös vizsgálatokra (labor, CT, MRI, EEG, ENG, EMG stb.) utaljuk a beteget.

Ambulanciánkra nagy számban jelentkeznek betegek feledékenység, memóriazavar miatt. a Neurológiai és Pszichiátriai Szakmai Kollégium ajánlásának megfelelően a tünetek értékelésén, a neurológiai vizsgálaton kívül írásbeli és szóbeli teszteket végzünk. A rendelkezésre álló képalkotó- és laborvizsgálattal szűrjük a panasz mögött lehetséges kórképeket. Szükség esetén igénybe vesszük a társszakmák segítségét is. Alzheimer kórban oki kezelés nem áll rendelkezésre, de a folyamat lassítható, a rendelkezésre álló gyógyszerek segítségével a tüneteket mérsékelni tudjuk. A demenciával élők otthoni ápolása a család számára megterhelő, emiatt a betegek gondozásán túl fontosnak tartjuk a hozzátartozók felvilágosítását.

A fejfájás a másik jelentős betegcsoport, amivel a betegek hozzánk fordulnak. A fejfájás kivizsgálása során a legfontosabb feladat az elsődleges fejfájásbetegségek (migrén, tensiós fejfájás, cluster fejfájás) és a másodlagos fejfájások elkülönítése. Az elsődleges fejfájások esetén a betegeket gondozásba vesszük, a beteg által készített fejfájásnapló segítségével terápiájukat optimalizáljuk, szükség esetén megelőző kezelést javaslunk. Felhívjuk a betegek figyelmét a nagyon gyakran szükséges életmódváltásra, a fájdalomcsillapítók mértéktelen használatának veszélyeire.

Ambulanciánkon gyakran találkozunk perifériás neurológiai kórképekkel, ezek jelentős részét alkotják a polyneuropathiában szenvedő betegek. A polyneuropathia leggyakoribb oka a cukorbetegség, vagy a mértéktelen alkohol fogyasztás. A betegeket a neurológiai vizsgálat után az elektrofiziológiai laboratóriumba utaljuk, vérvizsgálatot kérünk, szükség esetén a társszakmák együttműködését is igénybe vesszük. Bizonyos esetekben oki terápiát alkalmazunk, szükség szerint a betegeket a panaszok enyhítését célzó gyógyszeres terápiában részesítjük, életmódbeli tanácsokkal látjuk el.

A gerincproblémák gyakoriságukat tekintve a népbetegségek közé sorolhatók, gyakran okoznak neurológiai tüneteket. A kivizsgálást követően fájdalomcsillapító terápiát, gyógytornát javaslunk. Osztályunkon heti rendszerességgel tartunk idegsebészeti referálást, ami jelentős segítség a betegek szükség szerinti idegsebészeti kezelésének megtervezésében.

EEG-EMG Laboratórium

Dr. Halabuk Cecília

EEG (elektroencephalographia) vizsgálatot végzünk epilepszia gyanújaesetén, az eszméletvesztéssel járó rosszullétek differenciáldiagnosztikája céljából, de hasznos lehet fejfájás, különböző tudatzavarok, metabolikus encephalopathiák, központi idegrendszeri gyulladásos betegségek esetén is. A vizsgálatot kizárólag neurológus szakorvos javaslatára végezzük.

A vizsgálat nem jár fájdalommal, a hajas fejbőrre rögzített elektródák segítségével történik.

Epilepszia gyanúja esetén gyakran szükség lehet alvásmegvonást követő vizsgálatra, ilyenkor a beteg a vizsgálatot megelőző éjszaka nem alszik.

Az ENG (elektroneurografia) és az EMG (elektromiografia) a környéki idegrendszer és az izmok vizsgálatának eszköze.

A végtagokban jelentkező zsibbadás, fájdalom, érzéskiesés, izomgyengeség, az izmok sorvadása a leggyakoribb panaszok, ami miatt a vizsgálatot kérik.

A panaszok mögött az eszközös vizsgálat segítségével alagút szindrómákat, mononeuropathiát, gyulladásos vagy egyéb eredetű polyneuropathiát, a mozgató ideg betegségeit vagy sérüléseit, radiculopathiákat, , az ideg-izom átmenet betegségeit, izombetegségeket tudunk igazolni.

Az ENG vizsgálat során a perifériás idegeket elektromos árammal ingereljük és felületi elektródával vezetjük el a kapott választ.

Az EMG során tűelektródával vizsgáljuk az izmokat elernyedt és megfeszült állapotban.

A vizsgálat időigényes, nagy precizitást igényel, a betegek számára elviselhető kellemetlenséggel járhat.

A vizsgálat beutaló köteles, elsősorban neurológus szakorvos javaslatára végezzük, de gyakran reumatológus, ortopéd-traumatológus szakorvos is küld hozzánk beteget.

Járóbeteg-szakellátás keretében infúziós terápia biztosítása

Az osztály területén lévő, hat infúziós székkel ellátott helységben járóbeteg-szakellátás keretében nyújtunk nappali ellátáson belül infúziós terápiás szolgáltatást.

Az intravénásan alkalmazott infúziós kezeléseket kizárólag szakorvosi javaslattal végezzük, a diagnózistól függően keringésjavító(stroke-t követő szédülés, zsibbadás stb) vagy Thiogamma (cukorbetegség okozta polyneuropathia) terápiát adunk, állapottól függően 5-10 alkalommal. Egy kezelés általában 45 percet vesz igénybe. A szakorvos utasításainak megfelelően a kezelést szakképzett nővér végzi.