• Főoldal
  • /
  • Betegellátás
  • /
  • Fekvőbeteg ellátás

Szülészet, Nőgyógyászati Osztály

'A' épület, V. emelet

HELYSZÍN

Osztályvezető főorvosDr. Fekete Tamás
FőnővérSzepesi-Lábai Katalin
RészlegvezetőSzülőszoba: Csizi-Vincze Orsolya
Ambulancia: Pelády László Istvánné
TelefonH-P 08:00-14:00 +36 28 507-711
H-P 10:00-14:00 +36 28 507-651
Email címszuleszet-nogyogyaszat@florhosp.hu
NEAK kód130910401
Szakma0405 szülészet
0406 nőgyógyászat
Progresszivitási szintII. ellátási szintű fekvőbeteg-szakellátás
Ellátandó – Osztályhoz tartozó – települések

Osztály szolgáltatásai

Szülésfelkészítő tanfolyamok (lsd. később)

Osztály bemutatása

Osztályunk alapvetően 2 részre tagolható: Nőgyógyászati és Szülészeti részleg

Nőgyógyászati ellátás

Az osztályon 14 ágyon folyik fekvőbeteg ellátás (beleértve az egynapos sebészeti műtéteket is)

Az osztály bejáratánál felújított látogatói helyiség van. Az emeleten található a kisműtő, ehhez legközelebb fektetjük felújított kórtermeinkben az egynapos sebészeti betegeket. A nővérpulthoz legközelebb a nagyműtét utáni őrző kórterem van 4 ággyal, monitorokkal. Minden kórtermünk komfortosított, WC-vel, mosdóval, zuhanyzóval ellátott.

Tevékenység

Meddőségi kivizsgálás: ennek részeként az osztályon végezzük a petevezetők átjárhatóságának ultrahangos vizsgálatát

Különböző diagnosztikus és operatív endoscopos beavatkozásokat (HSK, LSK, Chromohydrotubatio, endometriosis, myoma enucleatio és fejlődési rendellenességek diagnózisa)

Egynapos sebészeti tevékenységünk: ennek keretén belől szülészeti és nőgyógyáaszti kisműtéteket végzünk, melyek közül kiemelendő az elvégzett évi több mint 200 műtétes méhtükrözéses beavatkozás, mellyel a különböző méhüregen belüli elváltozások diagnózisát és kezelését tudjuk elvégezni. Onkológiai profilunk révén nagy számban végezzük a méhnyak megbetegedéseinek diagnózisát és műtéteit (punch biopsia, loop conisatio, LEEP, LLETZ)

Nagyműtétek esetében operálunk jóindulatú és onkológiai betegségeket. Fő profilunk az endoscopia. Évente több mint 500 nagyműtéti beavatkozást végzünk, ezek 75-80 %-a minimál invazív beavatkozás, 1-2 napos ápolási idővel. Műszerezettségünk megfelel a 21. század követelményeinek, a műtétben résztvevő orvosok és szakdolgozói személyzet nagy tapasztalattal rendelkezik ezek használatában.

Onkológiai műtétekben az osztály specialitása a sentinel (őrszem) nyirokcsomó eltávolítás méhtest daganatok esetén. Ezek túlnyomó részét is laparoscopos technikával végezzük, megfelelve ezzel a nemzetközi ajánlásoknak. Ilyen műtéteket végzünk a nagyon korai méhnyakrákok előfordulása esetén is.

Petefészek daganatok esetén szövettani mintavételt végzünk, megítéljük a folyamat operálhatóságát, és ha szükséges, megfelelő centrumba irányítjuk.

Onkológiai ellátásunk folyamata

  • Diagnózis – szövettani mintavétel
  • ONKOTEAM (4-5 fős konzílium, onkológus, patológus, nőgyógyász szakorvos és daganatsebész szakorvos bevonásával)
  • Műtét
  • ONKOTEAM a kész szövettannal
  • Ezek után a beteget telefonon értesítjük és konzíliumra hívjuk, ahol utógondozási javaslatot teszünk.

Jóindulatú betegségek műtétei (megelőző műtétek)

  • petefészek cysta megoldása
  • myoma műtétek
  • endoscopos méheltávolítás
  • meddőségi műtétek ( endometriosis enyhébb formái diagnózisa és kezelése, petevezető átjárhatóság stb.)
  • hüvelyi műtétek (méheltávolítás, mellső-hátsó hüvelyplasztika, TOT szalag behelyezés)

Szülészeti ellátás

Szülészeti Osztály

Szülészeti osztályunk nemrég két körben felújításon esett át, hogy szobáink még komfortosabbak lehessenek, és a gyermekágyi szak megkezdése támogató közegben, legkevésbé kórházi hangulatú légkörben történjen. 4 ágyas, 2 ágyas és 1 ágyas szobákkal is rendelkezünk, melyeknek felépítése, hangulata hasonló. Mindegyik szoba felújított fürdőszobával, távirányítóval szabályozható ágyakkal felszerelt, az alapítványi szobákban (1 és 2 ágyas szobák) mikrohullámú sütő és hűtőszekrény is található, a 4 ágyas szobák esetén ezeket a folyosón helyeztük el. Úgy gondoljuk, hogy a várandósság, vajúdás, szülés, szoptatás ideje alatt kiváltképp szükség van a támogatásra, megerősítésre, melyet nem lehet elégszer szóban elmondani, ezért több helyen, az osztály folyosóin ezt sugalmazó idézetek, a szobákban pedig Zágoni Bettitől kapott pozitív képek is elhelyezésre kerültek. Osztályunkon 24 órás rooming in rendszer működik, szülést követően az újszülött és az anya együtt kerül elhelyezésre. Amennyiben az újszülött vizsgálatára van szükség, az édesanya gyermekét ezekre elkísérheti, együtt lehetnek ezalatt is. Osztályunk PIC II. besorolású Újszülött Ellátó részleggel is rendelkezik, így a 34-37. hét között született koraszülött kisbabák ellátását is tudjuk biztosítani. Tekintettel az osztály intim jellegére, a szobákban és a folyosón látogatást nem tudjuk biztosítani, emiatt az osztályok előterében egy Látogatói Helyiség került kialakításra.

Szülőszobák

Szülőszobáink kialakítása során szempont volt, hogy a kórházi keretek között egy barátságos, biztonságos légkört tudjunk teremteni. Négy különböző pasztellszínű, de hasonló felépítésű egyágyas szülőszobánkon (Csobogó - Csendes Víz - Forrás – Csermely) zajlik a vajúdás és a szülés. Külön vajúdó helyiségünk nincs, ha a vajúdásnak nagyon korai szakaszát észleljük, akkor van még lehetőség hazamenni, illetve az osztályon a saját szobában tartózkodni. A szülés egy élettani, természetes folyamat, így elsődleges célunk ennek a támogatása. Aromaterápia alkalmazásával, szabad vajúdási és szülési póz megválasztásával, vízben vajúdással vagy esetenként szüléssel tudunk segíteni a vajúdásban illetve komfortosabbá tenni azt. Számos tanulmány alátámasztja, hogy a meleg víz kedvezően befolyásolja a méhszáj tágulását, mérsékli a fájdalmat és segíti a gátvédelmet, ezért szívesen alkalmazzuk a szülés során. Szülőszobáinkon van lehetőség zene hallgatására, melyhez zenelejátszót, bluetooth-os hangszórót biztosítunk. Vajúdás során étel-ital fogyasztása szintén kedvezően hat a közérzetre valamint a vajúdás folyamataira. Amennyiben van rá igény, úgy fájdalomcsillapítás céljából az említetteken túl nitrogén-oxidul gázt illetve epiduralis ( ún. gerincközeli érzéstelenítést ) is tudunk biztosítani. Minden szülés során gátvédelemre törekszünk, melyhez jelentősen hozzájárul a szabad vajúdási pozíció is. Az újszülött megszületését követően késleltetett köldökzsinór ellátást biztosítunk, a köldökzsinórt csak a pulzálásának megszűnése után látjuk el. Az anya mellkasán megtörténik az aranyóra, majd megmérjük és felöltöztetjük a kisbabát, és további egy órás megfigyelés következik. A vajúdás/szülés és az aranyóra ideje alatt a kismama által megjelölt kísérő végig jelen lehet.

Szülésfelkészítés

A szülés folyamán fontos, hogy a családok biztonságban érezzék magukat, ennek lényeges pontja a bizalom és kommunikáció. Tapasztalataink szerint, a legtöbb szülési traumatikus élmény ezeknek a hiányából fakad, emiatt indítottuk el a szülésfelkészítő programunkat, hogy nyugodt körülmények között általánosságban, több esetben egyénre szabva tájékoztatást tudjunk adni az osztály, a szülőszoba működéséről, a protokolljainkról. Ez lehetővé teszi, hogy a felmerülő kérdéseket, aggályokat is meg tudjuk beszélni, illetve a szülőszobán dolgozó kollégák megismerését is segíti, mely szintén növeli a komfortérzetet. Sokkal magabiztosabban jönnek a szülőszobánkra azok a párok/családok, akiknek él a képzeletükben egy reális kép arról, hogy mi fogja várni őket. Ettől még a szülőszobai kommunikáció lényeges, de sokkal stabilabb alapok biztosíthatók ily módon.

Szülésfelkészítő alkalmaink heti rendszerességgel, az I. emeleti Flór Ferenc teremben kerülnek megrendezésre, 17.00 órai kezdettel. Jellemzően 1-1,5 órás foglalkozások, melyekre előzetes regisztráció nem szükséges. Várandósság 25. hetétől javasoljuk a részvételt és partnerek/kísérők jelenlétére is számítunk. 8 különböző téma köré fűztük fel az alkalmakat, melyek folyamatosan ismétlődnek, így menet közben is van lehetőség csatlakozni. Az egyes alkalmak sorrendjét honlapunkon és a szülészeti osztály facebook csoportjában ( Kistarcsai Flór Ferenc Kórház- Hivatalos Szülészeti Csoport) is meghirdetjük az újrakezdés előtt.

Császármetszés

Császármetszések történhetnek tervezett, vagy sürgős módon. Amennyiben tervezetten kerül sor a műtétre valamilyen ismert magzati vagy anyai ok miatt, úgy azt jellemzően a várandósgondozás során, de legkésőbb a 36. heti vizsgálaton megbeszéljük. Ezek a műtétek meghatározott időpontban történnek, előzetes altatóorvosi vizsgálatot követően, spinalis (ún. gerinc közeli) érzéstelenítésben. Tervezett császármetszés esetén egy kísérő jelenlétét műtőn belül tudjuk biztosítani. A műtőasztal mellett le tud ülni, így a műtétből látni nem lát semmit, de a baba megszületését követően az újszülött az anyai mellkasra tud kerülni és az aranyórát a műtét ideje alatt így tudjuk biztosítani.

Császármetszés történhet sürgős módon, amikor hüvelyi szülést tervezünk, de valamilyen anyai vagy magzati ok miatt műtét mellett kell dönteni. Ilyenkor is törekszünk arra, hogy a beavatkozás spinalis érzéstelenítésben történjen, és az édesanya ébren legyen a műtét során. A sürgősség mértékétől függően azonban történhet a beavatkozás altatásban is. Ezekben az esetekben a kísérőt a műtőbe beengedni nem tudjuk, műtő előterében tud várakozni, ahol az újszülött ellátása is történik. Újszülött vizsgálatát követően a bőrkontaktus ilyenkor a kísérővel/apával történik meg, majd késleltetett aranyórát biztosítunk az osztályon.

Magzat külső fordítása

2023. Január óta szülőszobánkon lehetőség van a magzat manuális külső fordítására, állami ellátás keretein belül, területileg más kórházhoz tartozó kismamák esetében is. A beavatkozás elérhető a betöltött 37. héttől egészen a szülés megindulásáig, magzatvíz elfolyásáig minden kismamának, akinek nem fejvégű fekvésben helyezkedik el a babája. A fordítást járóbeteg ellátás keretein belül végezzük a szülőszobánkon, kísérő jelenlétében, műtői készenlét mellett, előre egyeztetett időpontban, a reggeli órákban. A beavatkozást megelőzi egy részletes ultrahangvizsgálat, majd utána a magzati szívhangokat megfigyeljük és ha mindent rendben találunk, akkor elvégezzük a fordítást, majd kb. egy órás megfigyelést követően a kismamát haza is engedjük. Időpont-egyeztetés céljábólflorferencszuleszet@gmail.com e-mail címen tudnak megkeresni bennünket, 2-3 nap alatt a megkeresésekre reagálunk. E-mailben mindenképpen kérjük feltüntetni a nevet, várandóssági kort és a telefonszámot a könnyebb előjegyzés érdekében.

Faros hüvelyi szülés

A várandósságok 3-4%-ban terminushoz közel a magzatok medencevégű fekvésben helyezkednek el. Az itthoni gyakorlatnak megfelelően ezekben az esetekben először szülő kismamáknál császármetszés javasolt. Nemzetközi javaslatok alapján azonban, körültekintő kivizsgálást követően a várandósgondozás során első lépésként a külső fordítást kellene elvégezni, és amennyiben az sikertelen vagy nem kivitelezhető, úgy hüvelyi szülés lehetőségét kell felajánlani és megpróbálni. 2023-ban két külföldi képzésen vettünk részt, hogy az ottani jó gyakorlatot elsajátíthassuk, majd saját protokollunkat is kidolgoztuk. Ennek eredményeképp szülőszobánkon szeretettel várjuk konzultációra az ország bármely részéről azokat a kismamákat, akiknek a magzata nem fejvégű fekvésű, hogy a külső fordításról vagy faros hüvelyi szülés lehetőségéről beszélhessünk. Megfelelően kivizsgált és kísért faros szülés ugyanúgy egy biztonságos verziója tud lenni a szülésnek.

Az osztály orvosai

NévBeosztásSzakvizsga
Dr. Fekete Tamás FerencOsztályvezető főorvosSzülész-nőgyógyász, Nőgyógyászati daganatsebész
Dr. Mohos AttilaOsztályvezető-helyettes Szülész-nőgyógyász főorvos
Dr. Pataki ZoltánOsztályvezető-helyettes, Szülész-nőgyógyász főorvosEndokrinológus
Dr. Várkonyi PéterFőorvosSzülész-nőgyógyász
Dr. Szabó LászlóFőorvosSzülész-nőgyógyász
Dr. Surányi TiborFőorvosSzülész-nőgyógyász, Endokrinológus
Dr. Lövei PéterFőorvosSzülész-nőgyógyász
Dr. Jurkó ZsuzsannaAdjunktusSzülész-nőgyógyász
Dr. Rajnai AttilaSzakorvosSzülész-nőgyógyász
Dr. Birtalan AttilaSzakorvosSzülész-nőgyógyász
Dr. Mészáros AmáliaSzakorvosSzülész-nőgyógyász
Dr. Erdély EvelinSzakorvosSzülész-nőgyógyász
Dr. Rácz GertrúdSzakorvosSzülész-nőgyógyász
Dr. Morvay ZitaSzakorvosSzülész-nőgyógyász
Dr. Kovács Mária DóraSzakorvosSzülész-nőgyógyász
Dr. Forró TímeaSzakorvosSzülész-nőgyógyász
Dr. Englert ÁgnesSzakorvosSzülész-nőgyógyász
Dr. Vető Anna ZóraSzakorvosSzülész-nőgyógyász
Dr. Lőrincz KatalinÁltalános orvos
Dr. Baranyi EszterÁltalános orvos
Dr. Fábián AdélÁltalános orvos
Dr. Zemenszky Zea FlóraÁltalános orvos
Dr. Izsák HunorÁltalános orvos

Az osztály szakdolgozói

NévBeosztás
Balázs Erikagazd.nővér
Berényi Gyöngyiszülésznő
Csapó Ritadiplomás szülésznő / távol
Csizi-Vincze Orsolyaszülésznő, szülőszoba vezető
Diósiné Gróf Ágnesszülésznő
Fehérné Baranyi Juditszülésznő
Gáll Júliaszülésznő, perinatális szaktanácsadó
Giricz Olgaszülésznő
Hamar Istvánnéadminisztrátor
Hanák Ildikószülésznő
Heuszné Berzéky Gabriellaadminisztrátor
Héber Juditokleveles ápoló
Juhász Csillaszülésznő, szonográfus
Kubinyi Lászlónéápoló
Laczik Tündeszülésznő
Madarász-Kusnyár Alexandraszülésznő
Madlena Tímea Katalinszülésznő
Makarész Attilánészülésznő
Marton Erikaadminisztrátor
Meinhardtné Dunai Kovács Juditszonográfus
Metzger Ildikószülésznő
Mojzsis Katalinszülésznő
Moll Ágnesadminisztrátor
Molnár Józsefnészülésznő
Nyeső Máriaszülésznő
Pelády László Istvánnészülésznő, ambulancia vezető
Pintérné Hajdu Zsuzsannaszülésznő
Ridegné Zsóri Gyöngyiápoló
Somoskői Gittaszülésznő
Szabó Rékaszülésznő
Száraz Evelynszülésznő
Szepesi-Lábai Katalin Rékadiplomás szülésznő, osztályvezető főnővér
Tajti Nikoletta Katalinadminisztrátor
Tapolcsányi Andrásnéadminisztrátor
Tomcsányi Luca Annaszülésznő
Tóth Boglárkaszülésznő
Tóth Ildikóápoló
Ujhelyi Réka Krisztinaszülésznő
Vargáné Schmidt Anikószülésznő
Záborszky Edénészülésznő, főnővér-helyettes

Betegtájékoztatók és beleegyező nyilatkozatok

Nőgyógyászati

1. Terhesség-megszakítás2. Műszeres befejezés3. Betegtájékoztató – Méhkaparás (abrasio ) és polypeltávolítás4. A méhnyak kúpkimetszése (conisatio), méhszájplasztika5. Hüvelyfali plasztika7. Prolapsus hálók beültetése8. Csonkfixáció nyitott has mellett (Sacropexia laparotomiaca)9. Csonkfixáció hastükrözéssel (Sacropexia laparoscopica)10. Hasi méheltávolítás11. Hüvelyi méheltávolítás12. Diagnosztikus méhtükrözés13. Az operáló méhtükrözés14. Hastükrözés (laparoszkópia)15. Hatükrözéses (teljes vagy részleges) méheltávolítás16. A művi meddővé tétel17. A petefészekrák műtétéről18. A méhnyakrák hasműtétéről (kiterjesztett méheltávolítás)-nyomtatni lehet19. A méhtestrák műtétről(20,21. lsd Szülészeti beleegyező nyilatkozatok)22. Hastükrözéses myoma eltávolítás23. Hasi műtét kismedencei gyulladás, tályog miatt24. Hastükrözés (laparoszkópia) kismedencei gyulladás, tályog miatt25. Hasi myoma eltávolítás26. Excisio (szövettani mintavétel)27. Marsupialisatio28. A méhnyak hüvelyi részének teljes eltávolítása (collum amputatio)29. Hasüregi folyadékből történő mintavétel (Douglas punctio)30. Módosított Neugebauer-LeFort műtét (Colpocleisis mediana)31. Laparotomia – Akut hasi műtét32. Hastükrözéssel végzett adnexműtét33. Méhfüggeléken végzett nyitott hasi műtét34. Hastükrözéssel végzett radikális méheltávolítás35. Pipelle-lel mintavétel36. Betegtájékoztató Ultrahang vezérel petevezető átjárthatósági vizsgálat (HyCoSy)

Szülészeti